Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

CZY GROZI NAM WSTRZYMANIE DOTACJI?

Od beneficjentów programu „Czyste Powietrze” wymaga się, aby kotły c.o. na paliwa stałe zgłaszane do dotacji, legitymowały się certyfikatem potwierdzającym spełnianie wymogów unijnego ekoprojektu. Obecnie żadna krajowa jednostka badawcza nie posiada uprawnień do certyfikacji w tym zakresie (27 grudnia 2018 r.). Nieliczni producenci wiedząc o tym badają swoje urządzenia poza granicami naszego kraju np. w Czechach lub Danii…

Jak zostaną rozpatrzone pierwsze wnioski o dofinansowanie do zakupu nowego pieca badanego w krajowej jednostce, skoro większość producentów nie posiada wymaganych certyfikatów? Czy producenci, korzystający z zaświadczeń polskich jednostek badawczych będą musieli ponawiać badania?

 

Część wątpliwości pomoże rozwiać rozmowa z ekspertem ds. ograniczenia niskiej emisji firmy Kostrzewa –  Tomaszem Nowakiem, opublikowana na łamach miesięcznika „Biomasa” (str. 18-19). Warto też zapoznać się z opinią rzecznika prasowego Urzędu Dozoru Technicznego, Macieja Zagrobelnego (str. 21).

https://magazynbiomasa.pl/rynek-biogazu-listopad-2018/