Organizator zapowiada zmiany jakościowe
Najważniejszą zmianą w najbliższej odsłonie programu będzie zaostrzenie wymogów dotyczących dofinansowywanych urządzeń grzewczych, przede wszystkim pomp ciepła, ale także kotłów na pellet i zgazowujących drewno.
Jakość pomp ciepła pod lupą organizatorów programu
Jedną z podstawowych zmian w Programie Czyste Powietrze ma być weryfikacja jakości pomp ciepła przeznaczonych do dofinansowania. NFOŚiGW będzie wymagał raportu z badań urządzeń przeprowadzonych w akredytowanych jednostkach badawczych. Jedynie pompy ciepła, które przejdą pozytywnie weryfikację zgodności wyników badań z danymi umieszczonymi na etykiecie efektywności energetycznej oraz karcie produktu będą figurowały na liście ZUM - internetowej bazie danych urządzeń i materiałów budowlanych dopuszczonych do dotacji Programu Czyste Powietrze.
Jak informuje NFOŚiGW uszczelnienie metody dopuszczania pomp ciepła do programu jest konieczne i ma odsiać nieuczciwych dystrybutorów zagranicznych urządzeń, w tym chińskich, które są zaprojektowane do cieplejszego klimatu oraz nie spełniają deklarowanych parametrów technicznych. Wybór takich niesprawdzonych urządzeń w konsekwencji nierzadko wiąże się z bardzo wysokimi rachunkami za prąd.
POLECAMY
Wysokość dotacji jak w 2023 r.
W najbliższej edycji programu mimo inflacji nie przewidziano wzrostu wysokości dotacji.
Inne programy ekologiczne
Czyste Powietrze to program realizowany od roku 2018, którego celem jest poprawa jakości powietrza i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Pierwszym krokiem jego realizacji jest usunięcie z domów kopciuchów i zastąpienie ich energooszczędnymi i niskoemisyjnymi urządzeniami grzewczymi. Drugim - powszechna i kompleksowa termomodernizacja domów jednorodzinnych. Jak informuje PAP Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczy na Program Czyste Powietrze w 2024 r. ponad 5,4 mld zł.
Indywidualni beneficjenci w 2024 r. będą mogli liczyć też na wsparcie w takich programach jak: Mój Prąd (dofinansowanie instalacji paneli fotowoltaicznych na domach oraz urządzeń dodatkowych np. pomp ciepła), Ciepłe Mieszkanie (wymiana kopciuchów w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych), Moje Ciepło (dofinansowanie pomp ciepła w nowych domach jednorodzinnych). Przewidziano również wsparcie w ramach programu Moja Woda (wsparcie inwestycji wychwytujących deszczówkę na prywatnych posesjach), Mój Elektryk (wsparcie zakupu/leasingu pojazdów zeroemisyjnych). Na realizację wymienionych programów zaplanowano wydać w 2024 r. ok. 1,2 mld zł.