Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

Czyste Powietrze wersja 2.0 tylko dla domów istniejących

Z najnowszej wersji programu Czyste Powietrze realizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej skreślone zostało wsparcie dla właścicieli domów nowo budowanych. Od 15 maja program obejmuje jedynie domy istniejące.

Początkowo, gdy uruchomiono program właściciele domów nowo budowanych mogli wnioskować o wsparcie do zakupu i montażu urządzeń grzewczych, rekuperacji oraz  korzystać z preferencyjnych pożyczek do OZE (instalacje fotowoltaiczne lub panele słoneczne).  Od 1 stycznia skończyły się dotacje do urządzeń grzewczych, zaś ostatecznie z dniem 15 maja nowe budownictwo jednorodzinne przestanie być wspierane przez program Czyste Powietrze.

 

Furtka dla beneficjentów. Wiele zmian wersji 2.0, choćby dwa progi dochodowe zamiast siedmiu z poprzedniej wersji oraz szybsze rozpatrywanie wniosków są korzystniejsze dla wnioskujących. Osoby, które złożyły wniosek przed 15 maja, ale nie zawarły umowy o dofinansowanie, będą mogły wycofać wniosek i złożyć go ponownie na nowych zasadach programu, pod warunkiem rozpoczęcia inwestycji po 15 maja i zakończenia jej zgodnie ze zmienioną wersją programu.

 

W pierwszej kolejności dofinansowanie zostanie uruchomione dla osób kwalifikujących się do tzw. podstawowego poziomu dofinansowania (roczny dochód wnioskującego nie przekracza 100 tys. zł). Osiągający niższe dochody (nieprzekraczające miesięcznie 1 400 zł na osobę w gospodarstwie domowym wieloosobowym lub 1 960 zł w przypadku osób samotnych) będą musieli zaczekać, bowiem do uruchomienia części programu z podwyższonym poziomem dofinansowania niezbędne są zmiany legislacyjne umożliwiające gminom wydawanie zaświadczeń o dochodach.

 

https://czystepowietrze.eu/program-czyste-powietrze/wypelniamy-wniosek/