Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

Dobrze dobrany kocioł - duża oszczędność paliwa!

Jak dobrać moc kotła do wielkości domu?

Przy wyznaczaniu mocy kotła bierzemy pod uwagę powierzchnię użytkową domu oraz jego zdolność zatrzymywania ciepła. W przypadku domów energooszczędnych o powierzchni poniżej 200 m2 powinien wystarczyć kocioł o mocy do 10 kW. Domy budowane w starszej technologii wymagają instalacji systemu ogrzewania o wyższej mocy. Wszelkie wątpliwości rozwieje opracowanie audytu energetycznego budynku. 

 

Sprzedawcy kotłów nierzadko sugerują zakup kotła o mocy 30 kW dla domu o pow. 200 m2. Skąd te rozbieżności?

W przypadku budynku wysoko energooszczędnego kocioł o mocy 10 kW wystarczy w zupełności. Sugestie sprzedawców, zawyżających optymalną moc, wynikają najprawdopodobniej z nieznajomości tematu lub świadomego zawyżania parametrów przez niektórych producentów kotłów.

 

Jak rozwiązać problem bardzo małej kotłowni lub jej braku?

Należy poszukać małego kotła na pelety, który doskonale sprawdza się nawet w mieszkaniach. Kotły Mini Bio NE lub Mini Bio Luxury marki KOSTRZEWA o mocy od 10 kW nie wymagają wydzielonego pomieszczenia kotłowni i nawiewu. Można je z powodzeniem instalować w łazience, kuchni lub przedpokoju. Wymagany jest jednak dostęp do przewodu kominowego oraz brak materiałów łatwopalnych w pobliżu kotła.

 

Czy instalacja kotła Mini Bio NE lub Mini Bio Luxury w mieszkaniu nie będzie kłopotliwa?

Kocioł gwarantuje czystość w pomieszczeniu – podczas jego użytkowania brak jest kłopotliwego pylenia, które występuje w kotłowniach węglowych. Działanie kotła można porównać do kotła gazowego, który jest praktycznie bezobsługowy, gdyż sam się rozpala i wygasza, w zależności od aktualnego zapotrzebowania na ciepło. Jedyną pracą, jaką należy wykonać przy obsłudze urządzenia jest zasypywanie peletem górnego zbiornika paliwa (z częstotliwością co 3-14 dni) oraz opróżnienie raz w miesiącu pojemnika na popiół.

 

Jakie są skutki kupienia zbyt dużego kotła?

Najważniejszym jest marnotrawienie paliwa. Przewymiarowany kocioł pracuje na niskim zakresie mocy, do tego dochodzi częste wyłączanie urządzenia. Sprawność kotła utrzymuje się na niskim poziomie. To tak jakbyśmy poruszali się po mieście samochodem ciężarowym – spalimy dużo benzyny i możemy mieć problemy z parkowaniem. Przewymiarowany piec zużyje więcej paliwa i zajmie więcej miejsca, niż właściwie dobrany.

 

Najwięcej stracimy w przypadku...

Przewymiarowania kotła uniwersalnego. Takie urządzenie po osiągnięciu zaprogramowanej temperatury przez długi czas będzie pozostawało w funkcji postoju, czyli podtrzymania. Paliwo będzie stale dozowane dla utrzymania słabszego płomienia, co skutkuje większym jego zużyciem, a także zwiększonym zanieczyszczeniem kotła oraz wzmożoną emisją szkodliwych spalin. Takie niekorzystne dla środowiska i naszego portfela procesy towarzyszą pracy kotła o dużej mocy, przy niższej efektywności jego wykorzystania.