Krótkowzroczne dotacje na kotły w świetle regulacji
Pretensję można mieć owszem, do władz, które w początkowym etapie Programu Czyste Powietrze wspierały dotacją zakup kotłów na węgiel, a obecnie nadal stosują wysokie dotacje do kotłów gazowych, choć od dawna wiadomo o rozszerzeniu europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji ETS 2 o indywidualne gospodarstwa domowe od 1 stycznia 2027 r.
Rosnące koszty ogrzewania: Gaz i paliwa kopalne
Zaowocuje to obowiązkiem ponoszenia opłaty przez właścicieli domostw i mieszkań ogrzewanych paliwami kopalnymi – gazem ziemnym i LPG, a także węglem i olejem opałowym. Opłata zostanie wliczona w cenę tych paliw. W efekcie z każdym rokiem ogrzewanie gazem i innymi paliwami kopalnymi stanie się coraz mniej opłacalne. Najchętniej wybierane obecnie w Programie Czyste Powietrze kotły na gaz przyniosą właścicielom bardzo wysokie rachunki.
Przyszłość ogrzewania: Wycofanie paliw kopalnych
Do 2040 r. kotły na paliwa kopalne, w tym czysty gaz ziemny mają zostać wycofane, a od 2030 r. gaz ziemny w czystej postaci oraz LPG pochodzenia kopalnego w czystej postaci nie powinien pojawiać w nowych budynkach. UE umożliwia stosowanie miksu tych paliw z paliwami odnawialnymi np. biometanem lub biopropanem. To efekt nowelizacji dyrektywy o charakterystyce energetycznej budynków.
Geneza unijnej transformacji energetycznej
Pierwsze przesłanki dotyczące stopniowego odchodzenia od paliw kopalnych pojawiły się już dekadę temu. „Efektywne, ostrożne, racjonalne i zrównoważone użycie ma zastosowanie między innymi do produktów naftowych, gazu naturalnego i paliw stałych, będących zasadniczymi źródłami energii, a także głównymi źródłami emisji dwutlenku węgla” – mówi Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.
Polska na drodze do zmian energetycznych
Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o charakterystyce energetycznej budynków oraz ustawy Prawo budowlane wdrożyła do polskiego porządku prawnego przepisy dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19.05.2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków i dyrektywę 2012/27/UE, a także ustalenia wynikające z pakietów rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) oraz ich zmian w sprawie zarządzania unią energetyczną i działaniami w kwestiach ochrony klimatycznej. Znane od dwóch lat nowe przepisy nadają kierunek transformacji sposobu ogrzewania domostw w Polsce.
Korzyści z rezygnacji z paliw kopalnych
Celem odchodzenia od paliw kopalnych jest ograniczenie negatywnych efektów zewnętrznych, które powoduje korzystanie z nieodnawialnych surowców energetycznych. Jednym z nich jest wzrost zanieczyszczenia powietrza, w tym zjawisko smogu. Spalanie paliw kopalnych przyczynia się także do zmian klimatu, co wynika z emisji gazów cieplarnianych. Uniezależnienie się od spalania gazu ziemnego zapewni państwom europejskim niezależność energetyczną.
Alternatywy ekologiczne dla ogrzewania domów
Bezpiecznym, niezagrożonym wycofaniem oraz opłatami wynikającymi z ETS2, sposobem ogrzewania są i będą kotły na pellet oraz pompy ciepła.