Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

Gaz z ograniczonym wsparciem Unii Europejskiej

Europejski Bank Inwestycyjny nie będzie wspierał inwestycji w rozwój energetyki wykorzystującej paliwa kopalne, w tym gaz ziemny. Polecamy zapoznanie się z opinią Grzegorza Wiśniewskiego, prezesa Instytutu Energetyki Odnawialnej w sprawie zmian w finansowanie energetyki przez Unię Europejską, zaprezentowaną w rozmowie z dziennikarzem portalu aleBank.pl.

 ‒ Komisja Europejska w wyjątkowych przypadkach dopuszcza gaz jako tzw. paliwo przejściowe – informuje prezes IEO. ‒  Unia nie zabrania wykorzystywania gazu i nie będzie zabraniała korzystania z gazu w celach energetycznych. Tak samo jak nie zabrania nam spalać węgla. Unia zabrania tylko swoimi przepisami wspierania tego typu paliw i tego typu inwestycji oraz dyscyplinuje tych ‒ poprzez odpowiednie opłaty czy normy ‒ którzy chcą tego rodzaju paliwa wykorzystywać. W przypadku gazu na pewno nie będzie dopłat z Europejskiego Banku Inwestycyjnego czyli największego źródła finansowania przedsiębiorców na świecie. Dlatego, że żadne paliwa kopalne nie będą wspierane przez EBI.

 

Grzegorz Wiśniewski wspomina o wyjątku stworzonym dla tzw. Funduszu Sprawiedliwej Transformacji. Budżet funduszu lata 2021-2027  ma wynieść 7,5 mld euro, z czego Polska ma otrzymać ok. 2 mld. na transformację  regionów pogórniczych. W celu przyspieszenia transformacji energetycznej w tych regionach − gaz ma być przejściowo dopuszczony jako paliwo, które w ramach szerszych inwestycji będzie też mogło liczyć na wsparcie.

 

Więcej na ten temat oraz o możliwych kierunkach transformacji energetycznej:

https://alebank.pl/gaz-z-ograniczonym-wsparciem-z-unii-europejskiej/

 

fot. https://www.facebook.com/instytut.energetyki.odnawialnej/