Obecnie w domostwach ogrzewanych kopciuchem i jednocześnie podłączonych do sieci gazowej nie można uzyskać dotacji do zakupu i montażu urządzenia grzewczego na paliwo stałe. Uczestnikom programu do wyboru pozostawiono kotły na gaz, olej opałowy, pompy ciepła i kotły elektryczne. Dotacja nie obejmuje kotłów na pellet i drewno, ani kotłów na węgiel (urządzenia grzewcze na ekogroszek zostały wycofane z Programu Czyste Powietrze od 1 stycznia 2021 r.).
Od 3 stycznia sytuacja ulegnie zmianie. Organizator programu zdejmuje ograniczenia dotyczące pelletu. Osoby wnioskujące o wsparcie dla domu podłączonego do sieci gazowej uzyskają wsparcie do zakupu i montażu kotła c.o. na pellet.
Co z gospodarstwami, gdzie gazu używa się jedynie do przygotowania posiłków?
W domach ogrzewanych „kopciuchem” podłączonych jednocześnie do sieci gazowej, gdzie gazu używa się w stopniu minimalnym tj. do przygotowywania posiłków lub jedynie do dogrzewania domu (średnie roczne zużycie za okres 3 lat kalendarzowych poprzedzających złożenie wniosku o dotację nie przekracza 5 600 kWh/rok) – jest możliwość ubiegania się o wsparcie do wymiany kopciucha na inne urządzenie grzewcze, w tym na kocioł c.o. na pellet.
Jakie warunki musi spełniać kocioł na pellet, aby w 2023 roku skorzystać z dotacji do likwidacji kopciucha w domu podłączonym do sieci gazowej?
Urządzenie musi charakteryzować się tzw. podwyższonym standardem ekologicznym i emisją cząstek stałych nieprzekraczającą 20 mg/m3.
Prezentujemy kotły na pellet o podwyższonym standardzie do Programu Czyste Powietrze