powstał jako odpowiedź agendy ONZ-u – Global Compact Poland na przyjęte we wrześniu ubiegłego roku Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, wytyczające nową mapą rozwojową dla świata. Program obejmuje przede wszystkim drogę rozwoju miast na świecie. Powstał z uwzględnieniem następujących faktów i prognoz:
- Połowa światowej populacji – 3,5 miliarda ludzi – żyje dziś w miastach;
- Do roku 2030, prawie 60% światowej populacji będzie żyła w granicach obszarów miejskich;
- 95% ekspansji miejskiej w kolejnych dekadach będzie miała miejsce w krajach rozwijających się;
- 828 milionów ludzi żyje dziś w slumsach, a liczba ta nie przestaje rosnąć;
- Miasta świata zajmują jedynie 3% powierzchni Ziemi, a odpowiadają za 60-80% zużycia energii i 75% emisji związków węgla;
- Szybko postępujące procesy urbanizacyjne wywierają nadmierny nacisk na zasoby słodkiej wody, systemy kanalizacyjne, warunki bytowania i publiczną opiekę zdrowotną.
Jednym z celów programu jest popularyzacja stosowania czystej energii w ogrzewnictwie. Temu ma służyć m.in. kampania „Dom bez rachunków” zainicjowana przez Polską Organizację Rozwoju Technologii Pomp Ciepła.
– Zmiany klimatyczne, zjawisko smogu to problemy, które same nie rozpłyną się w powietrzu i są poważnym wyzwaniem współczesnego świata – mówi Paweł Kostrzewa. – Producenci systemów grzewczych są zobowiązani do nieustannego rozwijania najnowocześniejszych technologii przyjaznych klimatowi i środowisku. Moja firma od lat realizuje to wyzwanie. Teraz jesteśmy na etapie wdrażania sprzedaży nowej linii produktów – pomp ciepła projektowanych z myślą o domach inteligentnych. To właściwy kierunek rozwoju, paliwa stałe – nawet te najbardziej ekologiczne z czasem ulegną marginalizacji. Jest to niezbędne dla ograniczenia emisji CO2.
Spotkanie Komitetu Sterującego Program SDG 11 odbyło się 29 maja b.r. w Warszawie.