Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

Kostrzewa wspiera wymianę kotłów w szkołach

Przedsiębiorstwo KOSTRZEWA uruchomiło specjalny program dla szkół i przedszkoli ułatwiający modernizację kotłowni.

Ogrzewanie biomasą dużych obiektów jest teraz wygodniejsze i bardziej ekonomiczne dzięki zastosowaniu nowoczesnych, praktycznie bezobsługowych urządzeń np. KOSTRZEWA EEI PELLETS i EEI PELLETS MATIC o mocy do 300 kW.

 

Czy takie kotły sprawdzą się w szkole?

Kotły marki KOSTRZEWA sprawdzają się bardzo dobrze dzięki zaawansowanym rozwiązaniom technicznym i prostej obsłudze. Automatyczne rozpalanie, wygaszanie oraz dozowanie paliwa sprawiają, że mogą być one obsługiwane przez szkolnego konserwatora (nie ma potrzeby zatrudniania palacza). Niskie zużycie paliwa gwarantuje wysoka sprawność urządzenia na poziomie powyżej 90%, podczas, gdy przestarzały kocioł może nie osiągać połowy tej wartości. Sterowanie kotłem odbywa się w oparciu o zewnętrzny regulator, co sprawia, że wizyty w kotłowni mogą zostać ograniczone do minimum.

 

Dlaczego warto modernizować kotłownie?

W Polsce wciąż wiele obiektów oświatowych ogrzewanych jest przestarzałymi urządzeniami.  Takie lokalne emitery zanieczyszczeń negatywnie wpływają na zdrowie lokalnej społeczności, w tym dzieci uczęszczających do szkół i przedszkoli. Niska sprawność urządzeń grzewczych generuje wysokie wydatki na opał.

 

Zamiast przepuszczać złotówki przez komin nieefektywnej kotłowni, lepiej zainwestować w nowoczesne, przyjazne środowisku urządzenie na ogólnie dostępne paliwo pochodzące z rodzimych źródeł. Likwidacja „kopciucha” na węgiel i zainstalowanie kotła na pellet nie tylko obniży koszty ogrzewania, ale też zredukuje zanieczyszczenia z komina prawie do zera. Powietrze w okolicy będzie czystsze, a mieszkańcy zdrowsi.

 

Właściciele domów jednorodzinnych kupują przeważnie pellet w workach. Czy jest jakaś inna opcja dla większych obiektów?

Innym sposobem jest dostawa autocysterną, gdzie pellet jest wdmuchiwany do zbiornika wewnątrz obiektu lub na zewnątrz, skąd kocioł automatycznie pobiera potrzebną dawkę opału. Można również zamawiać pellet w workach 15 kilogramowych, dostarczany pojazdem z windą ułatwiającą rozładunek.

 

Dlaczego pellet jest paliwem ekologicznym?

Pellet to granulat drzewny zaliczany do odnawialnych źródeł energii i nie powodujący zwiększenia emisji CO2 do atmosfery. Ponadto kotły na pellet (np. KOSTRZEWA EEI PELLETS i EEI PELLETS MATIC) posiadają bardzo dobre wyniki badań w zakresie emisji pyłów i tlenków azotów.

 

Czy wymiana kotła jest możliwa bez przetargu?

Zakup i montaż kotła można zrealizować bez konieczności przeprowadzenia postępowania przetargowego, co zapewniają obowiązujące przepisy i tzw. kwota wolna od przetargu. Placówki oświatowe mogą uzyskać dofinansowanie do modernizacji ogrzewania np. z Funduszy Norweskich.

 

Jak przygotować się do wymiany kotła?

Jeżeli nie będą przeprowadzane prace termomodernizacyjne, można wymienić stary kocioł na nowy o podobnej mocy grzewczej. W tym celu projektant sanitarny powinien przygotować stosowną dokumentację techniczną, tak aby wykonawca prawidłowo podłączył nowy kocioł. Kotły na pellet mogą pracować w układzie hydraulicznym otwartym lub zamkniętym (od 70kW pod dozorem Urzędu Dozoru Technicznego). Kotły firmy KOSTRZEWA EEI PELLETS i EEI PELLETS MATIC mogą pracować w układzie zamkniętym (nawet do 3 bar!) bez żadnego dodatkowego zabezpieczenia, gdyż spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa zgodnie z normą PN EN 303-5.

 

Modernizacja kotłowni jesienią oznacza czasowe pozbawienie ogrzewania. Ile czasu trwają prace?

W zależności od zakresu prac czas realizacji może wynosić od 3 dni do 14 dni roboczych. W kotłowniach, gdzie są stare kotły na paliwo stałe w wielu przypadkach wystarczy wymienić sam kocioł i jest to najtańszy wariant. Czasami jest konieczna wymiana instalacji kotłowni bądź prace remontowe. Jednak obiekt bez ciepła to jedynie kilka dni. Warto rozważyć, czy obecny stan techniczny kotła pozwoli na jego właściwą eksploatację podczas nadchodzącej zimy. Być może warto skorzystać ze specjalnego programu „Witaj szkoło!” firmy KOSTRZEWA, który przewiduje preferencyjne warunki finansowe dla szkół i przedszkoli w całym kraju oraz bezpłatne doradztwo techniczne i wizję lokalną specjalisty.

 

Szczegółowych informacji o programie „Witaj szkoło!” udziela Tomasz Nowak, kierownik Działu Inwestycji przedsiębiorstwa KOSTRZEWA (tel. 797 157 116).