Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

Kotły na biomasę zdetronizowały pompy ciepła w Programie "Czyste Powietrze"

Niemal co drugie urządzenie grzewcze wybierane w Programie "Czyste Powietrze" to kocioł na biomasę – kocioł pellet lub kocioł zgazowujący drewno.

Osoby wnioskujące do Programu "Czyste Powietrze" coraz chętniej decydują się na montaż kotła na biomasę. Urządzenia produkujące ciepło ze spalania drewna stanowią 44% spośród ogółu wybieranych (dane z kwietnia 2024 r.). Drugie miejsce w rankingu urządzeń zajmują pompy ciepła – 30 %. Kotły gazowe spadły na trzecie miejsce – 25 %.

 

Polacy stawiają na OZE

Kotły na biomasę oraz pompy ciepła to urządzenia czerpiące z tzw. odnawialnych źródeł energii. W obliczu zmian klimatycznych eksploatacja tego typu urządzeń wiąże się z korzystnym bilansem CO2. Kotły na biomasę (pellet i zgazowujące drewno) od stycznia br. to najchętniej wybierane urządzenia przez beneficjentów Programu Czyste Powietrze.

 

Unia Europejska stopniowo odchodzi od paliw kopalnych. Ogrzewanie gazem ziemnym i węglem kamiennym zgodnie z zapowiedziami Komisji Europejskiej będzie coraz mniej korzystne finansowo.

 

Od 1 stycznia 2027 r. właściciele domostw i mieszkań ogrzewanych paliwami kopalnymi poniosą wyższe koszty ogrzewania uiszczając w cenie paliwa swego rodzaju podatek od paliw kopalnych.

 

Ceny pelletu po wcześniejszych zawirowaniach związanych m.in. z agresją Rosji w Ukrainie od roku znów są stabilne.

 

Tutaj sprawdzisz, ile kosztuje tona pelletu:

https://cenapelletu.pl/

 

Ranking urządzeń Programu "Czyste Powietrze" (ostatnie dane z kwietnia 2014 r.)

  • kotły na biomasę 44%
  • pompy ciepłe 30 %
  • kotły gazowe kondensacyjne – 25%
  • pozostałe – 1 %

 

Trudno odbudować zaufanie do pomp ciepła

W ubiegłym roku w Programie "Czyste Powietrze" dominowały pompy ciepła z maksymalnym wynikiem 64 % osiągniętym w styczniu 2024 r. Spadek zainteresowania nastąpił w związku z brakiem uporządkowania krajowego rynku pomp ciepła i możliwością uzyskania dotacji do zakupu urządzeń o niepotwierdzonej jakości. Wiele osób decydując się na pompy ciepła od nierzetelnych dystrybutorów płaci teraz bardzo wysokie rachunki za energię elektryczną.

 

Organizatorzy programu próbują naprawić sytuację – jednak dzieje się to zbyt wolno – dopiero od końca roku program zostanie „uszczelniony”. Dotacją objęte zostaną będą jedynie urządzenia, których parametry techniczne zostaną potwierdzone przez akredytowane krajowe lub unijne laboratoria badawcze.