Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

Lista ZUM ułatwia pozyskanie funduszy z programu Czyste Powietrze

15 lutego wygaszona zostanie dotychczasowa baza urządzeń grzewczych kwalifikujących się do programu Czyste Powietrze – Czyste Urządzenia. Zastąpi ją nowa baza zielonych urządzeń poszerzona o materiały budowlane i produkty związane z działaniami termomodernizacyjnymi, które spełniają wymogi programu.

Program Czyste Powietrze  adresowany do właścicieli domów jednorodzinnych.  Wspiera wymianę przestarzałych urządzeń grzewczych na paliwa stałe oraz docieplenie budynków.

 

Nowa lista ZUM to nieoceniona pomoc dla wnioskodawców „Czystego Powietrza” w doborze urządzeń oraz materiałów kwalifikujących się do dofinansowania. 

 

Lista ZUM została uruchomiona 30 września ubiegłego roku i jest sukcesywnie rozbudowywana. Procedura uzyskania wpisu jest następująca: firmy zgłaszają swoje produkty do Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego. Pracownicy jednostki po przeprowadzeniu weryfikacji wprowadzają produkty na listę.

 

Obecnie 32 urządzenia marki Kostrzewa figurują na liście ZUM. To ważna informacja dla beneficjentów programu. Wybór kotłów Kostrzewa daje pewność uzyskania dotacji oraz posiadania w domu urządzenia przyjaznego środowisku, bowiem wpisane urządzenia posiadają certyfikat unijnego ekoprojektu – najwyższego standardu obowiązującego w EU od roku 2020.

 

Użytkownik listy ma wgląd w parametry urządzenia grzewczego oraz szeregu dokumentów takich jak m.in.: etykieta energetyczna, certyfikat/świadectwo badań, sprawozdanie z badań zgłaszanego kotła, karty produktu, dokumentacja techniczna, zdjęcie lub skan tabliczki znamionowej. Umieszczony został także link do produktu na stronie producenta.

 

fot. źródło: https://lista-zum.ios.edu.pl/