Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

Młodzi wolontariusze wspierają nas w edukacji

Pellet to paliwo wielu zalet: przyjazne środowisku, produkowane z odpadów drzewnych, i co w dobie nadciągającego kryzysu klimatycznego jest niezwykle ważne - jego spalanie wiąże się z tzw. zerowym bilansem emisji CO2. Obok odnawialnych źródeł energii jest najlepszą alternatywą wobec stosowania paliw kopalnych. Taką wiedzę, jako producent systemów grzewczych na biomasę Kostrzewa, popularyzujemy od blisko dwóch dekad.

­

kadr ręce– W 2001 roku zaryzykowaliśmy i jako pierwsi w Polsce wyprodukowaliśmy automatyczny kocioł na pellet.– mówi Paweł Kostrzewa, współwłaściciel firmy. – To były czasy, w których królowały kopciuchy, a o pellecie nie słyszał prawie nikt. Równolegle zaczęliśmy upowszechniać wiedzę o tym ekologicznym paliwie. Chcąc przekonać do niego rodaków, uruchomiliśmy stronę internetową www.pelet.info.pl., która istnieje do dziś i jest wiarygodnym źródłem wiedzy o pellecie oraz innych paliwach uzyskiwanych z biomasy.

 

                W roku 2018 firma we własnym zakresie wydała pierwszy numer bezpłatnego magazynu „Zielone Ciepło” (ISSN 2544-8374) przybliżającego tematykę ekologicznego ogrzewania, w tym pelletowego. Magazyn jest dystrybuowany w sieci sprzedaży, na targach branżowych, trafia również do edukatorów ekologicznych.

 

                W działania na rzecz edukacji warto włączać dzieci i młodzież. Podczas ferii zimowych grupa wolontariuszy wsparła edukację w zakresie pelletu – w ramach akcji „Czyste powietrze z Mazur dla Małopolski”, w efekcie czego wspólnie przygotowaliśmy 6 tysięcy próbek tego paliwa, które wraz ze stosowną informacją trafiły do wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w całym kraju oraz do małopolskich gmin, gdzie realizowano szeroki projekt wsparcia mieszkańców w wymianie przestarzałych urządzeń grzewczych.

kadr1 sm

Po akcji do giżyckiej siedziby wpłynęło wiele pozytywnych informacji zwrotnych. Oto jedna z nich, przekazana przez ekodoradcę z Małopolski:

 

– W naszej gminie jest realizowany program wymiany przestarzałych kotłów – opowiada urzędnik. – Dzięki waszym próbkom mogłem pokazać mieszkańcom ubiegającym się o dotację, jak wygląda przyjazne paliwo, którego oni nigdy nie widzieli, bo od zawsze ogrzewali się węglem.  W efekcie  część z nich odstąpiła od węgla i wybrała przyjazne ogrzewanie. Tylko dzięki takim pomysłowym działaniom możemy wygrać ze smogiem. Dziękujemy dzieciom, które zaangażowały się w akcję.

 

W opracowaniu jest kolejne wydanie „Zielonego Ciepła”, tym razem w dużej mierze poświęconego rządowemu programowi „Czyste Powietrze”. Firma jest również w trakcie opracowania scenariusza kolejnych działań edukacyjnych.