Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

Nowe wytyczne Programu „Czyste Powietrze” – szansa czy zagrożenie dla polskich producentów?

W ostatnich tygodniach pojawiły się propozycje zmian w kryteriach wpisu na tzw. listę ZUM w Programie „Czyste Powietrze”. Ich celem ma być ujednolicenie standardów oraz wzmocnienie pozycji produktów wytwarzanych na terenie Unii Europejskiej (UE) i EFTA. Niestety, proponowane zmiany niosą ze sobą spore wyzwania dla rodzimych firm, w tym producentów kotłów na pellet i pomp ciepła.

1. Stanowisko IGU OZE: o co chodzi w liście do resortu klimatu?

 

Izba Gospodarcza Urządzeń OZE (IGU OZE) w liście do Pana Krzysztofa Bolesty – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska – zwraca uwagę na dwa kluczowe elementy proponowanych regulacji:

  • Wymóg uznawania wyłącznie certyfikatów z badań laboratoryjnych prowadzonych na terenie UE/EFTA
    IGU OZE przypomina, że sam certyfikat (np. HP Keymark) nie zawsze zawiera informację o faktycznym miejscu przeprowadzenia badań. Brak jasnych zasad weryfikacji może rodzić problemy z egzekwowaniem nowych przepisów. Izba wskazuje, że bez pełnej dokumentacji (wraz z raportami z badań i wskazaniem lokalizacji laboratorium) zmiana okaże się niewystarczająca do wyeliminowania produktów testowanych poza UE.

  • Definicja produktu europejskiego
    Druga istotna kwestia dotyczy ograniczenia wpisu na listę ZUM do urządzeń, które zostały faktycznie wyprodukowane na terenie UE/EFTA – od montażu, przez testy jakości, aż po finalną kontrolę i potwierdzenie ciągłości produkcji w Europie. Producent musi przy tym spełnić wymogi formalne (rejestracja, zaplecze badawczo-rozwojowe itp.). IGU OZE postuluje możliwie szybkie wypracowanie precyzyjnej definicji, która pomoże rodzimym firmom skutecznie dostosować się do nowych realiów.

 

 

2. Długi okres przejściowy – szansa czy hamulec?

 

Z pisma Izby wynika, że przewidziany ośmiomiesięczny okres przejściowy (od momentu ogłoszenia przepisów do 1 stycznia 2026 roku) jest zdecydowanie zbyt długi i może doprowadzić do dalszego zalewu rynku produktami spoza UE. Rodzimi producenci mają obawy, że do czasu wprowadzenia realnych ograniczeń, wiele firm konkurujących w nieuczciwy sposób już zdoła się umocnić na polskim rynku. Zdaniem Izby, kluczowe jest wprowadzenie nowych zasad najpóźniej do 31 marca 2025 r., z nie dłuższym niż dwumiesięcznym okresem dostosowania.

 

 

3. Konsekwencje dla branży grzewczej

 

Jako producent kotłów na pellet i pomp ciepła widzimy, jak niepewność regulacyjna wpływa na działalność przedsiębiorstw z sektora urządzeń grzewczych. Wiele firm – zainwestowawszy w linie produkcyjne, innowacje i prace badawczo-rozwojowe – dziś hamuje rozwój oraz wstrzymuje produkcję w obawie przed niejasnymi wymogami. To oznacza realne straty i brak przewidywalności biznesowej.

 

 

 

4. Dlaczego potrzebujemy szybkich zmian?

 

Wpis urządzeń na listę ZUM w ramach Programu „Czyste Powietrze” jest dla nas, polskich producentów, jednym z kluczowych narzędzi wsparcia sprzedaży – w końcu dofinansowanie przekłada się na wybór konkretnych produktów przez konsumentów. Jeżeli zasady te nie będą jasne, przejrzyste i weryfikowane w sposób niebudzący wątpliwości, rodzimi producenci znajdą się na straconej pozycji. Dlatego istotna jest:

  • Przejrzysta definicja produktu europejskiego – tak, by wykluczyć możliwość omijania przepisów i skutecznie ograniczyć napływ tanich urządzeń z Azji.

  • Krótszy okres przejściowy – by polskie firmy miały równe szanse w walce o rynek i nie traciły kolejnych miesięcy na nieuczciwą konkurencję.

  • Obowiązek dołączania pełnych raportów z badań – by potwierdzić faktyczne miejsce przeprowadzenia testów i sprawdzić, czy urządzenie spełnia wysokie europejskie standardy.

 

 

5. Stanowisko Kostrzewy

 

Dążymy do tego, by rynek urządzeń grzewczych w Polsce rozwijał się w sposób zrównoważony, innowacyjny i oparty na uczciwej konkurencji. Wierzymy w potencjał polskich producentów i chcemy, aby regulacje wspierały firmy działające zgodnie z zasadami i przepisami UE. Popieramy szybkie doprecyzowanie wymogów w Programie „Czyste Powietrze” oraz wprowadzenie skutecznych mechanizmów kontrolnych.

 

 

Podsumowanie

 

Każdy dzień opóźnienia to stracona szansa dla polskiej branży grzewczej – w tym naszej firmy, która od lat inwestuje w rozwój ekologicznych, wydajnych i przystępnych cenowo urządzeń. Mamy nadzieję, że Ministerstwo Klimatu i Środowiska weźmie pod uwagę postulaty IGU OZE i wprowadzi klarowne przepisy, które zachęcą do dalszej produkcji i innowacji w Polsce, a nie do importu tanich rozwiązań spoza UE.

Działajmy wspólnie, by Program „Czyste Powietrze” był realnym wsparciem dla polskich producentów i efektywnie służył wszystkim korzystającym z dofinansowań na wymianę źródeł ciepła.