Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

Ogrzewanie domu może pomóc w ratowaniu klimatu

Naukowcy znów biją na alarm. Z ostatniego raportu klimatycznego opublikowanego przez IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) wynika, że zmiany klimatyczne obserwowane są we wszystkich regionach planety. Niektórych skutków zmian nie będziemy mogli powstrzymać przez setki, a nawet tysiące lat.

Istotnym negatywnym efektem ubocznym działalności człowieka jest postępujące podnoszenie się poziomu wód (tempo wzrostu poziomu morza w ostatnich latach prawie się potroiło, w porównaniu do lat 1901-1971).

 

Raport został opracowany przez zespół liczący 234 osoby na podstawie 14 tysięcy prac naukowych.

 

„Od dziesięcioleci wiadomo, że klimat Ziemi się zmienia, a wpływ człowieka na system klimatyczny jest bezdyskusyjny” to słowa współprzewodniczącej I grupy roboczej IPCC Valérie Masson-Delmotte.

 

Niepokoi wzrost średniej globalnej temperatury – o ponad 1℃ względem okresu przedindustrialnego. Z tego powodu topią się lodowce, mamy do czynienia z nasileniem gwałtownych zjawisk atmosferycznych.

 

Eksperci z IPCC wskazują, że dla zatrzymania rozpędzonej karuzeli zmian klimatycznych kluczowe jest osiągnięcie zeroemisyjności (czyli równowagi między emisją gazów cieplarnianych a pochłanianiem CO2 z atmosfery). Taką równowagę zapewnią działania globalne oraz wynikające z naszych codziennych wyborów. Naszym obowiązkiem jest wywierać na to społeczny wpływ.  WWF Polska opublikowała na swoim profilu FB znamienne grafiki. Kilka dni temu cieszyliśmy się ze zmagań sportowych na Igrzyskach Olimpijskich, a tak mogą one wyglądać w 2048 roku…

 

Triathlon swimming 2 - After_0

 

Czy chcemy takiego świata? Co możemy zrobić?

  • Pożyczaj/wymieniaj, ograniczaj kupowanie nowych przedmiotów
  • Jeśli musisz kupić, kup tylko to, czego naprawdę potrzebujesz (jeśli to możliwe - używane)
  • Korzystaj z roweru lub komunikacji miejskiej
  • Oszczędzaj wodę
  • Nie marnuj jedzenia
  • Jeśli jesz ryby i owoce morza, wybieraj te, które nie są zagrożone wyginięciem i które pochodzą ze zrównoważonych połowów
  • Ogrzewaj dom w trosce o klimat – warto wiedzieć, że kotły na biomasę marki KOSTRZEWA nie powodują wzrostu poziomu emisji CO2 do atmosfery, bowiem w przypadku spalania biomasy mamy do czynienia z zerowym bilansem emisji CO2.

 

Fot. WWF