Aby to osiągnąć do 2050 r. ponad 85 proc. budynków ma uzyskać poziom „zero−carbon−ready”, czyli gotowości do zerowej CO2, przy obniżeniu zapotrzebowania na ciepło o 75 proc. Pompy ciepła docelowo mają zaspokajać połowę globalnego zapotrzebowania na ciepło.
W Polsce również mamy do czynienia ze wzrostem sprzedaży pomp ciepła. My jednak w przeciwieństwie do Europy Zachodniej, przed którą wyzwanie odejścia od stosowania gazu ziemnego w ogrzewnictwie stoimy przed potężnym wyzwaniem dekarbonizacji ogrzewnictwa.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (IEA) określiła ponad 400 kamieni milowych, które mają wytyczyć globalną drogę do NZE (zerowa emisja netto) do 2050 r. Obejmują one m.in. konieczność zaprzestania sprzedaży nowych kotłów spalających paliwa kopalne do 2025 r.
Większość światowej redukcji emisji CO2 do 2030 r. zostanie osiągnięta dzięki technologiom, które już są dostępne. Jednak w 2050 r. prawie połowa redukcji ma pochodzić z technologii, które są dopiero na etapie demonstracyjnym lub prototypu. Wymaga to, aby rządy wyznaczały nowe priorytety i szybko zwiększały wydatki na badania i rozwój, a także na demonstrowanie i wdrażanie technologii czystej energii, stawiając je w centrum polityki energetycznej i klimatycznej.
Przedsiębiorstwo Kostrzewa dostrzega korzyści środowiskowe płynące z zastosowania pomp ciepła, dlatego wdraża produkcję linii nowoczesnych urządzeń umożliwiających elektryfikację ogrzewnictwa. Nowe produkty wkrótce w ofercie.