Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

Przyznano już 1,8 mld dotacji z programu Czyste Powietrze

Program Czyste Powietrze od blisko trzech lat pomaga Polakom w wymianie przestarzałego ogrzewania i docieplaniu domów. Odkąd uproszczono reguły uczestnictwa, zachęcono gminy do współpracy i wzmocniono przekaz ważnych informacji Czyste Powietrze zaczęło lekko przyspieszać.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje, że do dnia 13 sierpnia złożono ponad 232 tysiące wniosków na modernizacje kotłowi i prace termomodernizacyjne w domach jednorodzinnych. Działania te mają pomóc rozprawić się z polskim smogiem i powstrzymać zmiany klimatyczne.

 

 W ostatnim tygodniu (7-13. 08. 2021 r.) złożono prawie 4 tysiące wniosków o dofinansowanie na ponad 58 mln zł. Od samego początku istnienia programu wypłacono łącznie ponad 1,8 mld zł na wymianę ogrzewania i prace termomodernizacyjne.

 

Wydaje się, że to bardzo dobry wynik, ale to jedynie pozory – na starcie Czystego Powietrza założono, iż do osiągnięcia zamierzonego efektu ekologicznego należy wymienić łącznie ok. 3 mln kopciuchów. Za dwa lata półmetek programu i daleko nam do osiągnięcia połowy wyznaczonego celu. W dalszym ciągu potrzebne są działania zachęcające do przystąpienia do programu, upraszczanie procedur oraz jeszcze silniejsze zaangażowanie gmin i banków.  W większości gmin uzyskamy pomoc w wypełnieniu wniosku, zaś w niektórych placówkach bankowych istnieje już możliwość połączenia dwóch usług – wypełnienia wniosku o dotację z uzyskaniem kredytu na zapewnienie kapitału na wymianę ogrzewania i prace termomodernizacyjne. Niezbędne jest również szybsze włączenie budynków wielorodzinnych do programu, na co liczą zwłaszcza właściciele mieszkań w osiedlach popegeerowskich oraz wiekowych kamienic.