Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

„Smogowa Studniówka” w woj. śląskim

Na katowickim Spodku ukazał się ostatnio komunikat o treści: “Wymień stary kocioł – zostało tylko 100 dni!”. Akcja „Smogowa Studniówka” zorganizowana przez aktywistów Polskiego Alarmu Smogowego miała za zadanie przypomnieć mieszkańcom o obowiązku wymiany kopciuchów.

 Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej od 1 stycznia 2022 roku korzystanie z nich w woj. śląskim będzie nielegalne. Na wymianę czekają dziesiątki tysięcy kopciuchów. Uchwała antysmogowa przegłosowana w 2017 r. przez Sejmik Województwa Śląskiego dawała mieszkańcom cztery lata na przeprowadzenie modernizacji kotłowni. Ten czas upływa z końcem roku 2021.

 

Władze zapowiadają kontrole i kary.

 

To będzie czas wielkiej próby dla samorządów, próby dotyczącej bycia konsekwentnym – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera Rok 2022 będzie pierwszym, w którym najgorsze kotły powinny zniknąć. Nie wyobrażam sobie, że nie będziemy tego kontrolować. Był czas edukowania na temat szkodliwości smogu, był czas na wprowadzenie zmian w swoich kotłowniach, a teraz przychodzi czas egzekwowania. Jeżeli realnie chcemy zmienić jakość życia w naszych miastach pod względem czystego powietrza, to musimy kontrolować realizację zapisów uchwały antysmogowej.

 

Właścicieli kopciuchów nie pozostawiono bez pomocy - w 2018 r. ruszył rządowy Program Czyste Powietrze, oferujący dotacje do wymiany przestarzałych urządzeń grzewczych i termomodernizacji domów jednorodzinnych. W województwie śląskim od początku roku złożono ponad 20 tysięcy wniosków o dotację, co stawia je w czołówce pod względem aktywności w programie. Jednak, aby uzyskać efekt środowiskowy działania te muszą znacząco przyspieszyć.

 

Przypominamy, że za dwa lata zaczną obowiązywać kolejne obostrzenia, tym razem dla młodszych urządzeń grzewczych – od 5 do 10 lat. Rok wcześniej ograniczenia obejmą piece kaflowe i kuchenne oraz kominki.

 

Fot.: Dominik Gajda / Polski Alarm Smogowy