Budujący dom mają niespełna miesiąc na złożenie wniosku do wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej właściwego dla miejsca zamieszkania, a także na dokonanie zakupu, montażu i odbioru urządzenia grzewczego. O ile urządzenie trzeba zamontować i odebrać (protokół odbioru) do końca roku 2019, to na właściwe ocieplenie budynku przysługuje maksymalnie 30 miesięcy od daty złożenia wniosku.
Przegrody zewnętrzne i wewnętrzne, stolarka okienna oraz drzwiowa muszą spełniać warunki techniczne, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2021 r. Zatem wniosek o płatność składamy do funduszu po zamontowaniu ogrzewania oraz po spełnieniu wymogów dotyczących przegród zewnętrznych i wewnętrznych, okien oraz drzwi.
Budujący domy będą od przyszłego roku pokrywali koszty ekologicznego ogrzewania z własnej kieszeni. Dlaczego kończy się wsparcie dla domów nowo budowanych?
– Od 2020 roku mają obowiązywać nowe wymagania dotyczące ogrzewania np. w przypadku kotłów na paliwa stałe – nowa norma uwzględniająca wymogi tzw. ekoprojektu – informuje pracownik jednego z wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej. – Od tego momentu do obrotu handlowego wprowadzane będą jedynie urządzenia spełniające wymogi nowej normy.
Jednym słowem, to co obecnie jest jeszcze nadprogramowe, stanie się powszechne i obowiązkowe, a rząd zaprzestanie finansowania tych urządzeń dla domów powstających, koncentrując na dofinansowaniu wymian przestarzałych kopciuchów.