Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

W czym pneumatyka jest lepsza od samego podajnika?

Kocioł c.o. na pelety z podajnikiem wymaga regularnego uzupełniania paliwa. Dzięki zastosowaniu pneumatycznego systemu doprowadzania paliwa do kotła, można uczynić ogrzewanie domu jeszcze bardziej komfortowym. Typowy zasobnik peletu przy kotle c.o. wymaga systematycznego uzupełniania, natomiast pneumatyka czyni użytkowanie kotła praktycznie bezobsługowym.

Metoda pneumatyczna pozwala na ciągły transport peletu, z magazynu wprost do kotła. Nawet przez cały sezon grzewczy. Szybko zapomnimy o dość uciążliwym noszeniu worków z peletem do kotłowni, gdy choć raz skorzystamy z pneumatycznego tankowania paliwa. Coraz więcej dystrybutorów peletu dostarcza go w cysternie lub wywrotce. Można wówczas wygodnie zaopatrzyć się w opał na cały sezon grzewczy. 

 

System pneumatyczny składa się z dwóch elastycznych przewodów oraz zintegrowanego z kotłem zasobnika peletu. Paliwo zasysane z komory magazynu za pomocą turbiny ssącej, wędruje przewodem do zasobnika. Drugim przewodem wraca do magazynu powietrze. Taki system nie powoduje zapylenia kotłowni. 

 

Wybór zbiornika można dopasować w zależności od zapotrzebowania na paliwo oraz posiadanych przez nas warunków. W sytuacji, gdy dysponujemy wystarczającą ilością miejsca wewnątrz budynku, możemy zastosować zbiorniki elastyczne, umocowane na odpowiednich stelażach. Innym rozwiązaniem jest przeznaczenie na magazyn jednego z pomieszczeń w budynku – dzięki zastosowaniu pneumatyki, transport paliwa można zorganizować z miejsc położonych na innych kondygnacjach niż kotłownia, np. z poddasza. Innym rozwiązaniem jest budowa magazynu poza budynkiem, w tym także pod ziemią. 

 

Specjaliści doradzają, aby zadbać o to, by pomieszczenie przeznaczone na magazyn peletu było odpowiednio przygotowane: trzeba w pierwszej kolejności zapewnić odpowiednią wentylację. Sam pelet nie stwarza większych problemów podczas przechowywania – jego gładka powierzchnia zabezpiecza przed pochłanianiem wilgoci oraz procesami gnilnymi. 

 

Posiadanie centralnego zbiornika peletu wraz z systemem pneumatycznego transportu paliwa pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Coraz więcej osób decyduje się na jednorazowy zakup większej ilości paliwa w dogodnym momencie – np. latem, gdy pelet osiąga najkorzystniejsze ceny. Jednorazowe tankowanie jest o wiele bardziej komfortowe i opłacalne cenowo niż kupowanie peletu w małych workach. Magazynowanie peletu, połączone z pneumatyczną dystrybucją do kotła tak powszechne w wielu krajach UE, z czasem powinno stać się normą także w Polsce.