Strona korzysta z plików cookies.
Kontynuując zgadzasz się na ich użytkowanie.

Zabraliśmy głos w sprawie uchwał antysmogowych dla województwa warmińsko-mazurskiego

Firma KOSTRZEWA aktywnie uczestniczyła w konsultacjach uchwał antysmogowych dla województwa warmińsko-mazurskiego, które jako jedno z ostatnich w kraju przystąpiło do uregulowania zasad stosowania poszczególnych typów urządzeń grzewczych oraz opracowania harmonogramu stopniowego wycofywania z użytku kotłów emitujących najwięcej zanieczyszczeń do atmosfery.

 

Po dokładnym zapoznaniu się z treścią projektów uchwał wyraziliśmy zdecydowany sprzeciw wobec przymusu stosowania ogrzewania gazowego w lokalizacjach, gdzie jest to technicznie możliwe. Proponowana zmiana dotyczy zarówno terenów miejskich, jak i wiejskich.

 

Bulwersuje zamysł władz województwa warmińsko-mazurskiego zmierzający do uzależnienia mieszkańców od drożejącego paliwa kopalnego, jakim jest gaz ziemny w regionie o wysokim wskaźniku lesistości, gwarantującym dostęp do paliwa w postaci biomasy drzewnej. Na tak radykalne rozwiązania nie zdecydowały się województwa o zdecydowanie niższej jakości powietrza, w tym Małopolska!

 

Przypomnieliśmy decydentom o kierunku w ogrzewnictwie indywidualnym obranym przez Europę Zachodnią, gdzie dopłaca się do odchodzenia od gazu ziemnego i stosuje atrakcyjne dotacje do OZE, w tym biomasy drzewnej.

 

Naszym zdaniem nakaz przyłączania się do sieci gazowej godzi w prawo konsumentów do swobodnego wyboru spośród bezpiecznych dla środowiska i klimatu technologii. Mieszkańcom miast – mamy tu na myśli szczególnie osiedla domów jednorodzinnych, powinno się pozostawić możliwość wyboru czystej i bezpiecznej metody ogrzewania domów, jaką jest stosowanie kotłów c.o. na biomasę drzewną z certyfikatem ekoprojektu. Jesteśmy świadomi, że ogrzewanie pelletowe nie zastąpi gazu ziemnego i pomp ciepła, ale domagamy się, aby było traktowane na równi z innymi dostępnymi i sprawdzonymi technologiami.

 


Zapraszamy do zapoznania się z treścią zgłoszonych uwag.